Sylwester w Alpach – dlaczego warto?

stubaital-674699_1280We Francji stacje narciarskie w Alpach zaczęły powstawać stosunkowo późno, bo dopiero w latach 60 ubiegłego wieku. Jednakże również dzięki temu większość tras jest doskonale zorganizowana, a wyciągi stale podlegają modernizacji. Oferta dla turystów obejmuje nie tylko stoki, ale też liczne snow – parki oraz inne atrakcje. Na myśl o zorganizowaniu sylwestrowego wyjazdu coraz więcej z nas rezygnuje ze świętowania na kanapie na rzecz aktywnego wypoczynku. Powitanie Nowego Roku na alpejskim stoku może być doskonałym pomysłem, o ile oczywiście odpowiednio wcześnie zarezerwujemy taki wyjazd. Poza huczną imprezą turystów przyciągają też niemal baśniowe widoki oraz wyjątkowy klimat alpejskich ośrodków. Wszystko to można znaleźć we francuskiej części tych gór. Znajduje się tam dość młody, a więc i nowoczesny ośrodek narciarski, powstały w połączonych regionach Valloire i Valmeinier. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa oddanych jest aż 88 zróżnicowanych pod kątem trudności tras, o łącznej długości 150 kilometrów. Warunki klimatyczne są bardzo sprzyjające, bowiem większość tras znajduje się powyżej 2000 m.n.p.m. Sezon trwa więc z powodzeniem od grudnia do końca kwietnia. W przypadku niewystarczającej ilości pokrywy śnieżnej – np. w niższych partiach gór czy na stokach położonych w dolinach – o wyrównanie jej poziomu może dbać aż 400 śnieżnych armatek. Także wyciągi występują w ilości licznej – ponad 30 takowych skutecznie łączy poszczególne wysokości i sąsiadujące ze sobą miasteczka regionu.
Zarówno w dolinach (między trzema wzniesieniami: Gros Crey, Crey du Quart, La Setaz), jak i na stromych zboczach „Génépi” – trasy mogą być dostosowane do potrzeb narciarzy o każdych umiejętnościach. Najdłuższą trasą pozostaje ta położona na wschodniej stronie zbocza Selles, w rejonie Valloire, z kolei najbardziej wymagające są czarne stoki o wiele mówiących nazwach Olympique oraz Cascade. Poza stokami można skorzystać także z oferty jednego z największych (i najlepszych) snowparków we Francji – du Lac de la Ville jest podzielony na kilka stref: dla ekspertów, dla średniozaawansowanych oraz dla początkujących. Poza tym można odpocząć w strefie „Chillout”, ale też przejechać się po okazałym half – pipie. Dodatkowym atutem regionów Valloire i Valmeinier są zapierające dech w piersiach widoki. Francja słynie w świecie jako kraj wspaniałych krajobrazów – w ośrodkach narciarskich widać je szczególnie dobrze, z uwagi na wyjątkowo wysokie położenie kurortów.
Różnorodność tras narciarskich, ale i doskonała i nowoczesna infrastruktura to więc nie jedyne atuty. Wybierając się w Alpy Francuskie warto wybrać opcję all inclusive. Kraj ten jest bowiem dość drogi – szczególnie jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną. Nie sposób jednak narzekać na warunki – w dolinach Valloire/ Valmeinier są one naprawdę komfortowe. Zaplecze noclegowo gastronomiczne jest rozbudowane, nie tylko nie brakuje hoteli, pensjonatów, restauracji czy sklepów, ale też okazji do zabawy. Wieczorem można zrelaksować się w jednym z licznych barów, klubów tanecznych, a nawet w kinie.
więcej…