Słowackie wakacje

krivan-682569_1280Dla wielu osób – szczególnie posiadających rodzinę – co roku prawdziwym dylematem pozostaje kwestia, gdzie spędzić wakacje. Decydując należy wziąć pod uwagę wiele czynników – sposób organizacji wyjazdu (samodzielny czy za pośrednictwem biura podróży), sposób dojazdu na miejsce i jego szacowaną długość, rodzaj zakwaterowania. Podstawową kwestią pozostaje jednak kraj, do którego chcemy się udać. W ostatnich latach popularne stały się wyjazdy w kraje oferujące pewną i słoneczną pogodę, lazurowe morze i inne atrakcje dla plażowiczów. Jednakże warto zainteresować się również tym, jakimi skarbami (zarówno w wymiarze krajobrazu, jak i pakietów turystycznych) dysponują państwa z nami sąsiadujące. Często wybieranym celem podróży pozostaje Słowacja. Wakacje warto spędzić tam zarówno zimą, jak i latem. Przekonały się już o tym rzesze Polaków, Czechów, ale też Węgrów czy Niemców. Do najczęściej wybieranych regionów należą :Słowacji Raj, Kras Słowacki, Tatry Słowackie, a także występujące w znacznej ilości kąpieliska termalne.
Słowacja jest krajem górzystym. Prócz Tatr (położonych na granicy z Polską), z ich najwyższym szczytem, majestatycznym Gerlachem, wyróżniamy jeszcze Rudawy Słowackie, Małe Karpaty, a także Małą i Wielką Fatrę. Przyroda stanowi niewątpliwie jedną z przyczyn, dla których warto sąsiadujące z nami państwo odwiedzić. Elementem przyrodniczego dziedzictwa (uznanego nawet przez UNESCO) są jaskinie. Wiele z nich jest udostępnionych dla zwiedzających, co jest niepowtarzalną okazją do podziwiania unikalnych zjawisk krasowych. Na Słowacji nie brakuje także Parków Narodowych – to właśnie na terenie chronionych obszarów znajduje się wiele uzdrowisk czy tak popularnych wśród turystów ośrodków z termami. Wody termalne są cenionym w Europie i na świecie bogactwem Słowacji, mają bowiem wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Na Słowacji znaleziono dla nich jeszcze jedno zastosowanie – „surowiec” dla ośmiu kompleksów typu aquapark, które co roku przyciągają niezliczone rzesze turystów. To Słowacja może poszczycić się największym w Europie środkowo – wschodniej aquaparkiem – Tatralandią.
Poza wspaniałymi krajobrazami i przyjaznym mikroklimatem Słowacja ma do zaoferowania również atrakcje dla turystów, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez kontaktu z kulturą, sztuką i architekturą. Bogata tradycja, zachwycające zabytki są domeną nie tylko stolicy kraju, Bratysławy. Miasto to jest zresztą interesujące także ze względu na swoje nietypowe, nieco peryferyjne położenie. Spędzając wakacje na Słowacji można z Bratysławy odbyć wycieczkę do innej wspaniałej stolicy – Wiednia, jest on bowiem oddalony zaledwie o około 60 kilometrów. Jednak i na Słowacji jest sporo wartościowych miejsc do odkrycia. Na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO wpisano np. Bańską Szczawnicę – średniowieczne górnicze miasto. Można tam zwiedzić m.in. skansen techniczny na terenie dawnej kopalni, barokową kalwarię na wzgórzu Scharfenberg, Stary Zamek, Nowy Zamek, muzeum mineralogiczne, a także kościoły gotyckie czy barokowe. Godny uwagi (i także umieszczony na liście UNESCO) jest również wschodniosłowacki Bardejów. Znajduje się tam dobrze zachowany zespół miejski z dzielnicą żydowską oraz synagogą pochodzącą z XVIII wieku. Do zabytków kultury zaliczają się też zamki, występujące na niewielkim przecież obszarze państwa w imponującej liczbie 168.
Wakacje na Słowacji to doskonały pomysł także ze względu na rozbudowaną i bardzo zróżnicowaną bazę noclegową oraz gastronomiczną. Poza luksusowymi hotelami, ośrodkami spa i wellness bez trudu znajdziemy tutaj przyjazne cenowo prywatne kwatery, gospodarstwa agroturystyczne czy niewielkie, acz urokliwie położone pensjonaty. Będąc na Słowacji warto zaznajomić się również z regionalną kuchnią. Poza kulinarnymi specjałami, takimi jak: kluseczki z bryndzą i skwarkami, lokalnymi serami, panierowanym serem z sosem tatarskim kraj ten może poszczycić się smakowitym piwem (np. marką Smadny Mnich, Slaty Bazant, Topvar), a także winami o długowiekowej tradycji. Podsumowując – wakacje na Słowacji będą przyjemne zarówno dla małych, jak i dużych podróżników.
Spędź wakacje na słowacji

https://aavamobile.pl/klucz-do-eleganckiego-wnetrza-ekskluzywne-meble-loftowe/ https://e-halina.pl/przemyslowy-szyk-w-codziennych-przestrzeniach-odkryj-tajniki-stylu-loftowego/ live url