Nowotwór jelita – przyczyna większości zgonów na raka na świecie

health-621353_1280Rak jelita to nowotwór, którego rokowania wśród populacji naszego kraju są bardzo złe, podczas gdy w Europie Zachodniej czy USA pacjenci mają dużo większe szanse na przeżycie. Wiąże się to z faktem, iż w Polsce diagnoza na ogół formułowana jest zbyt późno, a co za tym idzie – terapia nie jest wdrożona na czas i pozostaje już tylko leczenie paliatywne. Tymczasem powstawanie i rozwój nowotworu to proces, nierzadko rozciągnięty na wiele lat. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, na którą składają się różnego rodzaju działania.

Rak jelita – jak zapobiegać skutecznie?

* przy pomocy diety
Bardzo ważnym elementem w profilaktyce tego nowotworu jest zmiana sposobu odżywiania. Zdecydowanie kiepski wybór będą stanowiły wszelkiego rodzaju produkty wysoko przetworzone, dania smażone, tłuszcze trans, nadmiar cukrów prostych i kalorii w diecie. Zamiast tego warto dostarczyć sobie więcej składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, a w szczególności przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C, E oraz selen. Można je łatwo znaleźć w produktach takich jak: brokuły, papryka, cytrusy (wit. C), oliwa z oliwek, orzechy, pestki słonecznika (wit. E), bataty, marchew, morele (wit. A, inaczej beta-karoten), makrela, owoce morza, pieczarki (selen). Prócz tego warto do diety włączyć produkty obfitujące w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak awokado, oliwki, oliwa z oliwek, a także orzechy włoskie i ziemne. Kwasy te mają szczególne znaczenie przy zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Znaczenie ma również zapewnienie organizmowi optymalnych ilości błonnika roślinnego – regulującego pracę układu trawiennego. Obok zbilansowanych posiłków warto podejmować regularną aktywność fizyczną, tak by zapobiec nadwadze, obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a także zapewnić sobie możliwość naturalnego usuwania toksyn z organizmu (lepiej dotlenione komórki sprawniej usuną te zanieczyszczenia).
* stosując suplementację oraz środki farmakologiczne
Dieta musi być zrównoważona, uboga w konserwanty, a także uzupełniana suplementami, jeśli jakichś minerałów mamy niedobory. Ponad to warto stosować bezpieczne leki na przeziębienie, takie jak aspiryna czy ibuprofen – choć należy pamiętać, by konsultować takie działania z lekarzem. To wizyty u niego stanowią czwarty, bardzo ważny element profilaktyki.
* kontrolując stan zdrowia u lekarza
Dzięki regularnym badaniom, przeprowadzanym co najmniej raz na pół roku (dla osób powyżej 50 roku życia, bądź osób po 40, obciążonych genetycznie), można wcześnie zauważyć wszelkie zmiany i wdrożyć stosowną terapię. Niestety na ogół rak jelita grubego wykrywa się w zbyt zaawansowanym stadium.

Diagnostyka oraz leczenie raka jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego we wczesnej fazie są niemal niezauważalne. Dlatego też tak istotne jest przeprowadzanie wizyt kontrolnych. Impulsem do wizyty może być zaobserwowanie jednego z następujących objawów: uporczywych zaparć, utrzymujących się tygodniami biegunek, zmiany dobowego rytmu wypróżnień, nudności, wymiotów, poczucia niepełnego wypróżnienia, poczucia zmęczenia, bólu w dole brzucha, krwawienia z odbytu. Nie warto czekać jednak, aż wszystkie z symptomów się pojawią – wtedy może być za późno. Do elementów podstawowej diagnostyki zaliczają się: test na obecność krwi w kale (dostępny w aptece, do użytku domowego), badanie per rectrum, kolonoskopia wykonywana co 10 lat (a więc badanie jelita grubego endoskopem), a także rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy). Leczenie raka jelita grubego opiera się nie tylko na operacyjnym postępowaniu, ale też na stosowaniu promieniowania. Nie należy też zapominać o nowoczesnej farmakologii – taka terapia nie doprowadzi co prawda co cofniecia choroby, jednak może dość znacznie przedłużyć życie pacjenta w przypadkach, gdy nowotwór wykryto w zaawansowanym stadium.
więcej: http://zdrowiedza.pl/rak-jelita/

zobacz wiecej zobacz wiecej https://motulinka.com/kp/spiworki/