Na ból i gorączkę – paracetamol czy ibuprofen?

Dzisiejszy rynek oferuje wiele produktów, przez co ciężko jest wybrać taki, który byłby dla nas najlepszy. Nie inaczej jest w wypadku gdy chcemy wybrać lek przeciwgorączkowy. Pojawia się tutaj pytanie, czy lepiej jest wybrać paracetamol, czy ibuprofen?

Jaki lek przeciwgorączkowy wybrać na ciężkie bóle?

Tak naprawdę nie ma tutaj zasady, tak samo paracetamol, jak i ibuprofen dobrze spełnia się w tym zadaniu. Ich działanie różni się przede wszystkim tym, że ibuprofen posiada cechy środka przeciwzapalnego, czego nie posiada paracetamol. Dlatego, oba te środki są stosowane w wypadku leczenia w czasie gorączki i stanów zapalnych, tylko że zazwyczaj używa się ich na przemian.

Jak jednak działa paracetamol?

Paracetamol na samym początku miał być alternatywą dla aspiryny, dzięki swojemu bardzo podobnym działaniu. Stał się znany z tego, że pomimo działania przeciwbólowego, w przeciwieństwie do aspiryny, nie powodował bardzo nieprzyjemnych efektów ubocznych takich jak:

  • bóle brzucha,
  • podrażnienie żołądka,
  • niestrawność,
  • szumy w uszach,
  • nudności,
  • zgaga,
  • podrażnienie jelit.

Do tego paracetamol można podawać dzieciom, w przeciwieństwie do aspiryny. Bardzo szybko paracetamol zyskał popularność środka przeciwbólowego, który nie wywoływał wielu niepożądanych efektów. Bardzo szybko wraz z kolejnymi testami i coraz większą popularnością, paracetamol zaczął być powszechnie dostępny i używany jako lek przeciwgorączkowy.

Jak dokładnie działa ibuprofen?

Ibuprofen jednak poza tym, co potrafi paracetamol, pomaga nam także w leczeniu stanów zapalnych. Stąd też wynika jego większa popularność, wśród użytkowników leków przeciwbólowych. Wiele osób uważa także, że ibuprofen jest mocniejszy niż paracetamol, co w zasadzie nie jest prawdą, ponieważ to już zależy bardziej od indywidualnych predyspozycji. Jednak fakt, że paracetamol nie jest gorszy niż ibuprofen w zwalczaniu bólu, to jednak w jest on gorszy od ibuprofenu w sytuacjach, gdy osoba ma gorączke. Badania wykazują, że ibuprofen jest skuteczniejszy i działa dłużej w wypadku gorączki.

Jak powinno się podawać paracetamol i ibuprofen?

Wiele osób nie zwraca uwagi na dawkowanie, a jest to bardzo ważne. Jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty podczas leczenia gorączki, to powinniśmy podawać ibuprofen około godz. 7.00, podajemy paracetamol o godz. 11.00. O godz. 15.00 znów ibuprofen. Oczywiście nie jest to ogólna zasada, bardziej chodzi o zachowanie podawania lekarstwa w odstępie 4 godzin.

Jakie powinno być dawkowanie?

Lek przeciwgorączkowy jak każdy inny lek może zostać przedawkowany, na co trzeba szczególnie uważać. Maksymalna dawka dla osoby zdrowej to około 4 g na 4 godziny. Przekroczenie tej dawki może mieć tragiczne efekty. W wypadku osób przewlekle chorych jednak przyjmowana dawka nie powinna przekraczać 2,5 g w ciągu 4 godzin. Nieprzestrzeganie tych ograniczeń może mieć negatywny wpływ na naszą wątrobę, a także na nasz cały organizm.

Stolik pomocniczy do kanapy loft zobacz wiecej https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/