Jakie dzieła sztuki konserwować?

Obecnie bardzo wiele osób poszukuje odpowiedniego sposobu na inwestowanie swoich pieniędzy. Coraz częściej zdarza się, że mamy duże kwoty, jednak za bardzo nie wiemy co powinniśmy z nimi zrobić. Zatem w co najlepiej zainwestować pieniądze? Jaki sposób wybrać?
Read more

Czemu renowacja zabytków jest tak bardzo potrzebna?

Kościoły i pałace, które zostały zbudowane nawet kilkaset lat temu, a dotrwały do dzisiejszych czasów są zarazem przypomnieniem historii oraz świadkiem rozwoju potęgi cywilizacyjnej. Dlatego też należy o nie dbać, szczególnie dlatego, że narażone są one na czynniki powodujące ich uszkodzenia.

Zagrożenie dla zabytków – wilgoć

Stare budowle podlegają działaniu wielu niekorzystnych czynników, które mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia ich konstrukcji. Jednym z najniebezpieczniejszych czynników jest wilgoć. Na ścianach, które są wilgotne bardzo łatwo pojawiają się bowiem grzyby, pleśń i inne wykwity.
Obecność takich wykwitów jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, ale też dla starych murów. Ponadto, w czasie zimnych miesięcy wilgotne ściany przemarzają, co skutkuje obniżeniem ich izolacyjności termicznej. W środku mokrych murów zachodzą natomiast procesy chemiczne powodujące zmniejszenie ich wytrzymałości. Skutkuje to złuszczaniem, a nawet odpadaniem tynków.

Czemu wilgoć jest dla zabytków tak niebezpieczna?

Wilgoć, która pojawia się najpierw na samym dole murów, w wyniku podciągania kapilarnego wędruje stopniowo na wyższe kondygnacje budynków. W wyniku czego cała elewacja i stropy narażone są na poważne uszkodzenia. Co więcej, w czasie silnych ulew woda przesącza się do wnętrz i zalewa całe piwnice.
Jak więc widać, długotrwale zalegająca wilgoć jest dla zabytków niezwykle szkodliwa. Ponadto, kiedy znajduje się ona w ścianach dość długo, zaczynają one dobrze przewodzić ciepło. Wtedy tez latem nadmiernie nagrzewają się całe wnętrza budowli.

Renowacja zabytków

Jeśli chodzi o budowle zabytkowe, renowacja polega na likwidacji szkód wyrządzonych przez wodę oraz zapobieganiu następnym. Bardzo często trzeba wtedy wymienić( albo wykonać od początku) hydroizolację ścian fundamentowych. Renowacja zabytków polega też na osuszaniu ścian, usuwaniu soli zalegającej w strukturze muru i wymianie wypraw tynkarskich – zarówno na ścianach wewnętrznych jak i na zewnętrznej elewacji. Ważna jest także impregnacja ceglanych powierzchni i uzupełnianie różnych ubytków.
Odnowienie elewacji zazwyczaj wymaga usunięcia wszystkich warstw, które zalegają na warstwie bazowej, takich jak: osady, zanieczyszczenia, ale też wcześniej położone warstwy ochronne i niektóre warstwy tynkarskie. Widać więc wyraźnie, że wszystkie nakładane współcześnie warstwy, które nanoszone są na oryginalną elewację zawsze muszą mieć charakter usuwalny.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

https://notodo.pl/kuchnia-styl-loft https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/lusterka/ https://beesafe.pl/porady/gdzie-wyrzucic-opony/