Zastanawiając się nad wyborem depilacji laserowej większość kobiet (i niektórzy mężczyźni) ma już doświadczenie z innymi metodami usuwania niechcianego owłosienia. Najczęściej okazały się one jednak nieskuteczne, czasochłonne lub bolesne. A jak wygląda to w przypadku zastosowania lasera?
Jak działa depilacja laserowa
Epilacja (tak właściwie nazywa się depilacja laserowa) wykorzystuje zjawisko fototermolizy. Wiązka światła wytwarzana przez głowicę lasera kierowana jest na mieszek włosowy. Tam dzięki melaninie (barwnik) zamieniana jest na energię cieplną, która niszczy cebulkę włosa. Ze zniszczonej cebulki włos już nie wyrośnie. Przy depilacji woskiem włos jest wyrywany z cebulki, która pozostaje nieuszkodzona, dlatego po pewnym czasie włosy odrastają. Pod tym względem epilacja przynosi trwały efekt.
Zdecydowanym mankamentem depilacji woskiem jest bolesność zabiegu. To zniechęca do ponownego stosowania tej metody. W przypadku depilacji laserowej ból jest prawie nieodczuwalny, to dzięki systemowi automatycznego chłodzenia. Oczywiście niektóre osoby mogą odczuwać go silniej, ale wynika to z indywidualnych odczuć.
Czasami niektóre pacjentki narzekają na ból przy depilacji urządzeniem IPL. I mają rację, bo nie jest to laser, ale lampa ksenonowa za pomocą, której światło działa nie tylko na włos lecz także na tkankę sąsiadującą. Niektóre gabinety nadużywają określenia laser także dla IPL.
W przypadku edepilacji przed zabiegiem za pomocą specjalnego skanera wykonywane są pomiary jasności cery i poziomu melaniny. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie długości i mocy wiązki światła wysyłanej przez laser. To gwarancja bezbolesności zabiegu i jego skuteczności. Dodatkowo przy pomocy lasera wiązka precyzyjnie kierowana jest na mieszek włosa i nie wpływa na tkanki sąsiednie.
Ważnym aspektem depilacji laserem jest czas wykonania, trwania i skuteczności zabiegów. Teoretycznie zabiegi możemy wykonywać o każdej porze roku, ale najlepszy jest okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny, ponieważ skóra nie jest wtedy narażona na promienie słoneczne. Przed wykonaniem depilacji nie wolno opalać się przez 6 tygodni, dotyczy to także solarium. Czas trwania zabiegu przy pomocy lasera trwa ok. 15 minut, a dla utrwalenia trzeba go powtórzyć 2, 3 razy.
Z powyższego zestawienie wynika, że o efektach, bezpieczeństwie i bezbolesności depilacji laserowej w dużej mierze decyduje sprzęt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu depilacji laserowej warto porównać sprzęt używany przez gabinety. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. depilacja Gdańsk i porównać właściwości laserów.
Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://medicinemag.pl/.