Baseny termalne i balneoterapia

Baseny termalne i balneoterapiaSłowacja to dla wielu Polaków cel podroży podczas urlopu. Niezależnie od pory roku można tam bowiem doskonale wypocząć – relaksując się bądź spędzając czas niezwykle aktywnie. Źródła termalne to tylko jedno z bogactw, jakie oferuje Słowacja. Źródła termalne są doceniane już od wielu lat – przede wszystkim na właściwości zdrowotne, ale też upiększające. Na Słowacji baseny i aquaparki łączą w sobie te funkcje – przybierając formę wellness & spa. Ale nie tylko – baseny termalne stanowią bowiem część kompleksu AquaCity, który stanowi idealne miejsce do rekreacji dla rodzin z dziećmi.
Nowe baseny termalne na Słowacji ciągle powstają – nie wszystkie posiadają oczywiście tak wielki wybór atrakcji jak aquaparki, niemniej jednak łączy je wyjątkowy charakter, jaki posiadają źródła termalne. Słowacja z całą pewnością jeszcze przez długi czas będzie czerpać korzyści z tego naturalnego bogactwa. Warto zaznaczyć, że kąpiele w źródłach termalnych mogą być też z powodzeniem łączone z pobytem na urlopie narciarskim.
Baseny termalne zapewniają przede wszystkim relaksację. Woda posiada w nich wysoką temperaturę i pozwala na rozluźnienie mięśni. Dodatkowo często w basenach termalnych przestrzeń jest wzbogacona o dysze wodne do masażu, urządzenia do tworzenia fal, bicze wodne, prądy etc. Baseny termalne mogą przybierać formę basenów zewnętrznych, gdzie temperatura wody dochodzi do 35 °C, jak i wewnętrznych (krytych) z wodą na poziomie 30 °C.
Balneoterapię, jaką oferują baseny termalne można łączyć również z innymi formami relaksacji – jak np. chromoterapia. W kompleksie AquaCity kolory i światło przybierają formę efektów świetlnych, towarzyszących masażom. Ma to za zadanie budowanie u użytkowników poczucia równowagi, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Oczywiście głównym „narzędziem” leczniczym jest wyjątkowa woda geotermalna. Udowodniono jej terapeutyczne działanie – wysokie stężenie soli mineralnych pozytywnie oddziałuje m.in. w przypadku chorób narządów ruchu, ale też przy problemach z krążeniem (jak nadciśnienie). Hydromasaż, który często jest w źródłach termalnych oferowany jako usługa uzupełniająca może być stosowany w wielu schorzeniach. Pozwala redukować zarówno bóle reumatyczne, bóle kręgosłupa, jak i ogólne poczucie zmęczenia, napięcie czy stres, problemy z układem oddechowym, krwionośnym. Hydromasaż jest też formą rehabilitacji – po różnego rodzaju urazach, takich jak złamania, zwichnięcia, kontuzje sportowe etc. Przeciwwskazaniami do kąpieli w wodach termalnych oraz hydromasażu mogą być choroby serca oraz cukrzyca – w takich wypadkach warto najpierw odbyć konsultację z lekarzem specjalistą.
Więcej…