Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów

Dla dzieci ruch jest ważnych czynnikiem zdrowotnym, a także socjalnym. Dzieci niechętne do zabawy fizycznej, mogą mieć problemy ze znalezieniem znajomości. Dlatego, tak bardzo trzeba uważać na wszelkie potencjalne problemy z ich stawami.

Czym jest młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów?

Jest to spontanicznie powstające i bardzo ciężkie do zdiagnozowania zapalenie stawów, które określa się, jako przewlekłą chorobę tkanki łącznej, powstającej do 16 roku życia dziecka. Zapalenie to przejawia się poprzez różnego rodzaju bóle i obrzęki, które mogą być bardzo problematyczne dla młodych osób, których większa część życia polega na aktywnym życiu. W efekcie rozwijania się tego zapalenia istnieje możliwość, że dziecko w trakcie rozwoju może mieć problem z dysproporcją w długości np. nóg. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest bardzo ważne i nie wymaga skomplikowanych operacji. Zazwyczaj dziecko jest diagnozowane (co trwa około 6 tygodni). Gdy wynik wyjdzie pozytywny, to zostanie ono skierowane na fizjoterapię, która będzie skupiała się na przywróceniu stawom ich naturalnego stanu. Podczas leczenia powinno się podawać środki przeciwzapalne jak np. aspicam, opokan, moilec. Oczywiście, zanim zaczniemy korzystać ze środków przeciwbólowych, powinniśmy dokładnie ustalić to z lekarzem, ponieważ nie każdy może zażywać tego typu środki.

Jakie negatywne efekty może nieść takie zapalenie dla dziecka?

W dzisiejszym kulcie piękna, takie ubytki jak nieproporcjonalne długości nóg, mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje psychiczne, związane z wyglądem. Niestety, choć dziecko nie powinno się tym przejmować, to bardzo ciężko nie przejmować się opinią swoich rówieśników. Poza jednak psychicznymi problemami może się także pojawić czynnik związany z socjalizacją i skupieniem. Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów może powodować naprawdę uciążliwe bóle, które mogą nie pozwalać dziecku na bawienie się normalnie z innymi dziećmi. Dziecko nie mogąc brać czynnego udziału w zabawach, może zostać wykluczony z towarzystwa i nie znaleźć przyjaciół. Poza jednak samymi problemami z socjalizacją ciągłe bóle mogą przekładać się na problemy ze skupieniem. Dziecko musząc zmagać się z np. jednym z objawów obrzękiem węzłów chłonnych, może mieć poważny problem ze skupieniem się na nauce, albo na egzaminie, który akurat musi napisać.

W jakich postaciach może przejawiać się młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów?

Różnicami między tym, jak przejawia się młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, jest ilość zajętych stawów. Przede wszystkim odróżnia się wielostawowe i nielicznostawowe. Wielostawowe obejmuje więcej niż 5 stawów, a nielicznostawowe mniej niż 5. W obu jednak wypadkach problem ten jest poważny i może wpłynąć na wzrost dziecka. Młodzieńce w tej chorobie oznacza, że rozwija się ona w wieku do 16 roku życia, dlatego właśnie wtedy trzeba się upewnić, że nasze dziecko na nią nie choruje, bo później będzie za późno.