Ciekawe

Ranking access pointów

Access point to inaczej punkt dostępu, czyli łącznik pomiędzy różnymi typami sieci komputerowych. Przeważnie służy do łączenia bezprzewodowej sieci lokalnej WLAN z przewodową siecią LAN. Urządzenie uzyskujące połączenie bezprzewodowe może w ten sposób stać się częścią sieci przewodowej. Access point odpowiada za przesyłanie sygnału sieciowego w pomieszczeniu, zapewniając tym samym urządzeniom wewnątrz dostęp do internetu.
 

Ważnym parametrem w każdym access pointcie jest antena.

Wpływa ona na prędkość oraz rozpiętość dostępu do internetu. Najpopularniejsze pozycje w rankingu https://www.bomi.pl/ranking-access-pointow-top-10-najlepszych-modeli/ zajmują urządzenia z trzema antenami, które zapewniają mocny sygnał. Znaczenie mają również standardy sieciowe obsługiwane przez access point. Muszą one być zgodne z urządzeniami, które mają uzyskać dostęp do internetu. Ważna jest także prędkość łącza. Szybką pracę w sieci może zapewnić prędkość do 600 Mb/s, jednak na rynku dostępne są modele o parametrach nawet ponad 1 000 Mb/S.

Aby access point działał prawidłowo, powinien mieć opcję wymiany danych z siecią przewodową.

Dlatego musi być wyposażony w gniazdo Ethernet, które pozwala na wpięcie kabla sieciowego włączającego punkty dostępu do sieci lokalnej. Znaczenie ma także obecność interfejsu zgodnego ze standardem IEEE 802.11, dzięki czemu urządzenia będą mogły być podłączane do access pointa przez WiFi. Tworzenie sieci bezprzewodowych wymaga zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i ochrony danych. Standardowo mogą je zapewnić protokoły szyfrujące WPA oraz WPA2.

Previous ArticleNext Article