Ciekawe

Plusy i minusy korzystania z dziennika elektronicznego

Plusy i minusy korzystania z dziennika elektronicznegoE szkoła to portal, który z roku na rok wykorzystywany jest w coraz większej ilości polskich szkół, aby ułatwić funkcjonowanie placówki. Przynosi wiele udogodnień uczniom, pedagogom i dyrektorom. Jakie są realia korzystania z wirtualnej szkoły oraz jakie plusy i minusy zaobserwować można po kilku latach od wprowadzenia programu na rynek?

Statystyki

Dzienniki internetowe wykorzystywane są w praktyce tylko w kilku procentach szkół. Oficjalne statystyki są jednak znacznie wyższe. Popyt na tego rodzaju rozwiązania technologiczne jest duży. Szkoły i samorządy wciąż wyszukują najlepsze programy, które spełniają wszystkie normy technologiczne i prawne. W szkołach e dzienniki traktuje się jako elementy zwiększające atrakcyjność kształcenia, z tego względu szkoły, które stosują to rozwiązanie, są ciekawszą opcją dla osób rekrutujących się do nich. Na rynku wciąż jednak dominuje kilku znaczących producentów, którzy co prawda nie posiadają monopolu, ale dysponują zdecydowanie większą częścią udziałów, niż pozostałe firmy.

Różnice

Elektroniczne dzienniki różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także zakresem działania, łatwością obsługi platformy, a także spełnianiem wymagań prawnych, dotyczących bezpieczeństwa przechowywania danych osobowych. Często zdarza się, że oprogramowania proponowane przez mniej znane firmy nie spełniają kryteriów prawnych.

Jakie są zalety wirtualnej szkoły?

E szkoła realnie wpływa na poprawę pracy w placówkach szkolnych. Głównymi przyczynami tego procesu jest tworzenie przez platformę gotowych statystyk i zestawień, a także raportów, które służą bieżącej kontroli pracy w szkole. Dzięki możliwości wydrukowania wszystkich potrzebnych dokumentów, funkcjonowanie placówki jest dużo bardziej zracjonalizowane. Łatwiej też przejść różnego rodzaju kontrole, mając przez cały czas zbiór wszystkich najważniejszych dokumentów w jednym miejscu. Dane z elektronicznego dziennika są przekazywane Systemowi Informacji Oświatowej jednym przyciskiem. Także systemy egzaminacyjne stały się łatwiejsze w obsłudze, a wszelkie dane są do nich wprowadzane błyskawicznie.
Znacznie poprawiła się także komunikacja pomiędzy rodzicami i uczniami. Opiekunowie, którzy na bieżąco mają dostęp do informacji o postępach w kształceniu swojego dziecka, są bardziej zaangażowani w życie placówki, mocniej wspierają też szkołę w jej obowiązkach edukacyjnych i wychowawczych.
Rezygnacja z dzienników papierowych oznacza dla nauczycieli zmniejszenie czasochłonnych obowiązków. Elektroniczny dziennik wpłynął także na poprawę wizerunku szkoły w oczach rodziców i uczniów.

Największe wady programu

Minusami wszystkich dzienników elektronicznych są wymagania, jakie muszą być zagwarantowane, by optymalnie używać programu – komputer, laptop lub netbook, ewentualnie iPad. Ten obowiązek leży nie tylko po stronie rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci miały dostęp do e szkoły, ale także po stronie placówek, które w niezbędny sprzęt muszą wyposażyć niemal wszystkie sale lekcyjne. Co więcej, nieprawidłowo wybrane programy mogą utrudnić pracę nauczycieli i dyrektorów, poprzez obejmowanie tylko wycinka procesu edukacyjnego, który zaburzy statystyki i niezbędne dokumenty. Niektóre z programów są bardzo skomplikowane w obsłudze i mało intuicyjne. Wielogodzinna nauka użytkowania sprawia, że nauczyciele, jak i uczniowie, szybko rezygnują z obsługi panelu. Niespełnianie przez platformę wymagań ochrony danych osobowych powoduje, że używanie ich przez szkołę staje się nielegalne.
Wdrażając system wirtualnej szkoły do placówki warto zatem kierować się opiniami nie tylko o samym programie, ale także o firmie, która platformę stworzyła. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych problemów i komplikacji.
Źródło: http://www.eszkola24.pl/

Previous ArticleNext Article