Motoryzacja

Opony – łańcuchy śniegowe

autoŁańcuchy śniegowe znacznie ulepszają jakość jazdy po trudnych zimowych dogach. Zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg, a trakcja jazdy jest pod większą kontrolą. Podczas używania tego produktu należy pamiętać że dynamika jazdy nie jest pożądana. Ważne jest aby prędkość po śniegu nie była większa niż 50 km/h. Zakładając łańcuchy śniegowe trzeba pamiętać o zasadach korzystania z tego produktu, gwarantuje to mniejsze prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.

Planując wypad w rejony górskie lub podgórskie warto wyposażyć swój asortyment w łańcuchy śniegowe. W wieli miejscowościach górskich jest oznakowanie aby ich używać, a w państwach żyjących z turystyki górskiej wymaga się ich zakładania na koła zarówno przez turystów jak i lokalną społeczność. Takie wymagania nie są bezpodstawne, znacznie zmniejsza się ryzyko spowodowania wypadku. Dlatego jeżeli nie jest to tylko zabronione przez obowiązujące w danym obszarze przepisy prawne warto zaopatrzyć się w łańcuchy i wozić w miejsca na których występuje zaśnieżona lub lodowa nawierzchnia. Jednak należy pamiętać, że decydując się na łańcuchy na opony warto wybrać markowy produkt, tanie zamienniki często nie sprawdzają się na drogach, szybko się niszczą, i są wykonane ze znacznie gorszych jakościowo materiałów. Oryginalne łańcuchy śniegowe znanych marek są wykonywane z czworokątnego lub okrągłego drutu, do ich produkcji wykorzystuje się stal niklowo – chromowo – manganową, zdarza się że są łączone z tytanem w celu zwiększania ich wytrzymałości. Grubość łańcuchów zależy od zawieszenia samochodu. Te z niskim zawieszeniem są cieńsze, grubsze są dla reszty samochodów. Ważne są także warunki w których będą wykorzystywane łańcuchy, w warunkach ekstremalnych konieczne jest wykonanie z większym udziałem materiału ścierającego. Sploty łańcuchów śniegowych dzielą się na cienkie i grube, te pierwsze cenowo przedstawiają się lepiej, ale pociąga to za sobą gorszą jakość. Dlatego warto zainwestować w łańcuchy śniegowe o grubym splocie.

Montaż łańcuchów śniegowych jest wbrew pozorom mało skomplikowany. Pierwszą zasadą jest to że zakłada się je na opony z napędem. W przypadku pojazdów z tylnim napędem zaleca się zakładanie łańcuchów również na przednie opony. Prowadząc samochód trzeba pamiętać, że nie wolno jeździć po czarnych koleinach wyjeżdżonych przed inne samochody. Na całkiem czarnym asfalcie także nie wolno jeździć z założonymi łańcuchami, ponieważ grozi to zniszczeniem produktu, a także nawierzchni po której się poruszamy. W takim przypadku należy zdjąć łańcuchy oczyścić i schować.

Warto korzystać z łańcuchów śniegowych, zwiększają one przyczepność oraz polepszają trakcję jazdy, pociąga to za sobą większe bezpieczeństwo na drodze. Mniej dynamiczne prowadzenie samochodu może nie odpowiadać niektórym kierowcom, ale warto przestawić się na inny tryb jazdy dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego.

Previous ArticleNext Article