Biznes

Meble szkolne w trosce o zdrowie uczniów

Od wielu lat coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na liczebność klas w szkołach, ale również na warunki, w jakich uczniowie zdobywają wiedzę. Z tego powodu zmiany, którym polska szkoła nieustannie jest poddawana, dotyczą nie tylko programu nauczania, ale również pomocy szkolnych czy mebli szkolnych, z których uczniowie korzystają.

Najlepsze meble szkolne

Współczesne szkoły mają być przede wszystkim przyjazne dla uczniów, dlatego także meble, jakie można spotkać w klasach szkolnych, wpisują się w ten trend. Jednak nie chodzi tu jedynie o kolorystykę, która przypadnie uczniom do gustu, czy też o odpowiednie certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo mebli. Szkolne meble powinny łączyć w sobie atrakcyjne wykończenie z bezpiecznymi materiałami. Z tego powodu szkolne krzesła wykonane są zwykle z naturalnego drewna, które łączy się z profilowanymi oparciami i nóżkami. Do wykończenia metalowych części mebli wykorzystuje się bezpieczne dla zdrowia farby, które muszą jednocześnie być trwałe. Wszelkie elementy łączące, w szczególności śruby, wkręty oraz nity, powinny być zabezpieczone. Kolor wykończenia takich mebli zależy tylko i wyłącznie od preferencji szkoły.

Co wybrać do szkoły

Najczęściej wybierane meble szkolne to krzesła oraz ławki szkolne, które coraz częściej zastępowane są przez pojedyncze stoliki. W starszych klasach zamiast tradycyjnych krzeseł wybierane są krzesła regulowane, w których wysokość siedziska można dostosować do wzrostu ucznia. Podobne rozwiązania stosuje się również w stolikach. W niektórych salach szkolnych mogą się także pojawić krzesła z blatami, które są powszechnie stosowane na uczelniach. Blaty umożliwiają robienie notatek, jednak nie sprzyjają zachowaniu odpowiedniej pozycji w czasie nauki. Przydatne bywają również różnego rodzaju szafki, w tym również wysokie regały. Wysokie szafki dostępne są zarówno jako szafki z drzwiczkami, które chronią zawartość przed zakurzeniem, jak i szafki otwarte, umożliwiające eksponowanie zgromadzonych pomocy naukowych czy lektur.

Meble tapicerowane – tak, ale…

Choć wśród mebli szkolnych najpopularniejsze są stoły, krzesła oraz drewniane czy metalowe szafki, warto również mieć na uwadze także inne rodzaje mebli o nieco innym przeznaczeniu. W pokojach nauczycielskich oraz różnego rodzaju gabinetach sprawdzają się krzesła tapicerowane oraz szersze i dłuższe stoły. Tapicerowane krzesła biurowe z kolei powinny się znaleźć w pracowni komputerowej, w której dostępne są także specjalne biurka z nastawkami, zaprojektowane z myślą o korzystaniu ze sprzętu komputerowego.
Wybierając meble szkolne warto zwrócić przede wszystkim uwagę na ich przeznaczenie. Inne szafki wymagane są w przypadku urządzania pracowni przedmiotowej, inne się przydają w klasach, a jeszcze inne wskazane są w przypadku urządzania szkolnej szatni. W tym ostatnim przypadku najlepsze będą wytrzymałe szafki metalowe z dodatkowym zamkiem. Częstotliwość korzystania z danego rodzaju mebli wymusza również wybranie innego materiału. O ile pracownię można urządzić sięgając choćby po tapicerowane krzesła czy specjalne biurka, o tyle w przypadku świetlicy czy szatni wskazane są meble wytrzymałe.
Krzesła szkolne oraz inne meble do szkoły znajdziesz na stronie MasterEdukacja.pl

Previous ArticleNext Article