Zdrowie i Uroda

Materac przeciwodleżynowy

materac przeciwodleżynowyNajwiększym problemem z którym borykają się obłożnie chore osoby, które wymagają długotrwałego leczenia w pozycji leżącej, są odleżyny. Problem ten dotyka wielu osób, a nie leczone odleżyny mogą być nie tylko bardzo przykre w skutkach, ale prowadzić do śmiertelnie poważnych powikłań. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie środków zapobiegawczych w postaci odpowiedniego dbania o higienę, a także specjalnego podłoża w postaci poduszek medycznych, podkładek oraz materaców przeciwodleżynowych.
Odleżyny powstają na skutek nieustannego uciskania danego fragmentu przez własny ciężar ciała, co prowadzi do niedotlenienia tkanek oraz gromadzenia się toksyn, tkanki zaczynają stopniowo umierać w efekcie czego dochodzi do martwicy.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu komplikacji niż leczeniu ich, dlatego ważne jest przestrzeganie określonych zasad. Ważnym aspektem jest regularna pielęgnacja skóry oraz częste zmienianie pozycji leżącego. Medyczne materace przeciwodleżynowe są bardzo pomocne niwelują bowiem nacisk poprzez jego rozkład na większą powierzchnię ciała. Wybierając materac przeciwodleżynowy należy pamiętać, aby był indywidualnie dopasowany do budowy anatomicznej oraz najczęstszej pozycji chorego.

Previous ArticleNext Article