Ciekawe

Jak wybrać pierwsze narty?

Wybierając najlepsze dla siebie narty bardzo często popełniamy błędy. Szczególnie, jeśli jest to nasz pierwszy sprzęt do jazdy na nartach. Warto więc albo skorzystać z pomocy doświadczonego narciarza, albo po prostu dowiedzieć się, na co trzeba zwracać szczególną uwagę, gdy kupujemy narty męskie.

Waga i wzrost

Pierwsza kwestia, to oczywiście długość nart. Jest to rzecz prawdopodobnie najważniejsza jeśli chodzi o dobór nart męskich. Na jakiej podstawie należy wybierać długość nart? Oczywiście, bardzo istotny jest wzrost narciarza. Tym nie mniej, kwestią najistotniejszą wydaje się być jego waga.
Nie ma jasno określonych limitów co do tego, jakiej długości narty powinni zakładać ludzie o danym wzroście, czy też danej wadze. Jednakże, uważa się, że jeśli ktoś waży około 90 kg lub więcej, powinien z całą pewnością rozglądać się za nartami, które są długie na 170 cm lub więcej.
Warto pamiętać, że długość nart męskich dopasowuje się do wzrostu i wagi, jednakże ważne jest też dopasowanie ich do własnych preferencji. Często osoby o bardzo zbliżonym wzroście i zbliżonej wadze noszą innej długości narty męskie, i wcale nie jest to błędem. Ważne jest bowiem, kiedy wybiera się długość nart, aby zwracać również baczną uwagę na to, czy po prostu dobrze się w nich czujemy. W ten sposób wybiera się optymalną długość nart męskich.

Czy krótkie narty to dobry wybór?

Warto w tym miejscu rozwiać wątpliwości, jakoby krótkie narty miały być bezpieczniejsze od długich. Właściwie, jest wręcz na odwrót. Intuicyjnie, wielu osobom nie doświadczonym z nartami wydaje się, że nad krótkimi nartami męskimi będzie im zdecydowanie łatwiej zapanować niż nad długimi. Jest jednak odwrotnie, to długie narty są bezpieczniejsze, a krótkie niosą większe ryzyko kontuzji.
Ponadto, jeśli zależy nam na tym, aby nasze narty męskie był bezpieczne, musimy zwracać uwagę na inne ich cechy. Ważne jest, aby była jak największa różnica w ich grubości na krańcach, oraz na środku. Chodzi o to, aby środek był cieńszy. Taka budowa nart męskich sprawia, że skręty, czy hamowanie są prostsze, przez co jazda staje się zdecydowanie bezpieczniejsza.

Czy marka ma znaczenie?

Wiele osób, które kupują swoje pierwsze narty męskie, zwraca ponad wszystko uwagę na markę nart. Pomimo, że marka jest ważna, nie jest to w przypadku nart męskich rzecz najważniejsza. Warto wiedzieć, że każda marka specjalizuje się w robieniu nieco innych nart. Z tego względu, może się zdarzyć tak, że kupimy narty świetnej marki, jednakże, akurat do nas nie będą one pasowały. Prawda jest bowiem taka, że niektóre narty męskie są na przykład idealne dla osób, które profesjonalnie jeżdżą slalomy. Jednak dla amatorów zjazdów będą one bezużyteczne.
Z tego względu, markę należy wybierać nie tyle pod kątem jej prestiżu, lecz raczej pod kątem tego, w jakiego typu nartach się specjalizuje. Na początku przygody z narciarstwem warto kupić amatorskie narty męskie, które będą ułatwiały jazdę. Z czasem można przestawiać się na coraz bardziej profesjonalne narty.
Narty na nadchodzący sezon znajdziesz na stronie http://agasport.com.pl/meskie-cat-3

Previous ArticleNext Article