Ciekawe

Jak szukać w internecie?

W sieci odnaleźć można odpowiedzi na wszystkie pytania świata. To zdaniem jest oczywiście przesadą, ale pewne jest to, że w internecie zawarte jest naprawdę dużo informacji. Aby jednak do nich dotrzeć, musimy wiedzieć, jak je znaleźć, co w praktyce nie zawsze jest bardzo proste i oczywiste. O jakich zasadach należy pamiętać podczas prowadzenia poszukiwań w internecie?

Krótkie frazy

Wyszukiwarka internetowa nie jest miejscem do pisania w niej esejów. Prościej mówiąc – kiedy chcemy coś konkretnego znaleźć, wpisujmy krótkie, treściwe frazy, a nie całe zdania czy zapytania. Przykładowo: unikajmy fraz typu „Gdzie znajdę usługi hds w Warszawie?”, dużo efektywniejsze będzie wpisanie po prostu „usługi hds warszawa”. Najlepiej jest próbować na co najmniej kilka sposobów, aby odnaleźć jak najwięcej wyników. Możemy więc wpisać kolejne, po sobie „usługi hds warszawa”, „hds warszawa”, „hds mazowieckie” i w ten sposób dokopać się do jeszcze większej ilości rekordów.

Rzetelne źródła

Jednocześnie zaletą i mankamentem internetu jest fakt, że każdy może wrzucić do niego niemalże dowolne treści. Nie ma specjalnej komisji, która wcześniej rozstrzyga, czy informacje są zgodne z prawdą, rzetelne, poparte faktami. Jeśli więc szukamy rzetelnych źródeł wiedzy, możemy być niemile zaskoczeni ilością amatorskich artykułów, pełnych nieścisłości.
Jest jednak na to sposób. W internecie znajdziemy przecież również mnóstwo rzetelnych, recenzowanych artykułów naukowych. Aby jednak do nich dotrzeć, powinniśmy korzystać ze specjalnych wyszukiwarek. Docierają one jedynie do takich naukowych źródeł, zawężając znacznie pole poszukiwania. Jeżeli zatem potrzebujemy poważnej literatury, sięgnijmy po prostu po dobrą wyszukiwarkę.

Podwójne sprawdzanie

Nie na wszystkie tematy można jednak znaleźć odpowiedzi w naukowych artykułach. Jeżeli również nasze pytania nie są tam wymieniane, sprawdźmy je w sieci w tradycyjny sposób. Nie bądźmy jednak przekonani o słuszności pierwszej opinii, którą przeczytamy, potraktujmy ją z pewną dozą ostrożności i sprawdźmy informacje jeszcze przynajmniej w jednym innym miejscu.
W internecie można więc znaleźć opinie na bardzo wiele tematów, a także dużo cennych informacji. Trzeba jednak pamiętać o weryfikowaniu źródeł. Czasem trzeba sprawdzić dwa albo nawet trzy razy prawdziwość jakiegoś twierdzenia. Warto również korzystać z wyszukiwarek źródeł naukowych, aby dotrzeć do naprawdę rzetelnej wiedzy na przeróżne tematy. Możemy w nich wyszukiwać na przykład źródła z konkretnych lat, jeśli zależy nam na ich świeżości.
Artykuł współtworzony przez firmę http://transportprecyzyjny.pl/

Previous ArticleNext Article