Zdrowie i Uroda

Jak spędzać czas z seniorem?

Praca opiekuna bądź opiekunki osoby starszej stawia wiele wyzwań, ale daje też dużo satysfakcji. Oprócz pomocy w pracach domowych, pielęgnowaniu skóry i dbaniu o zdrowie seniora, opiekunowie powinni zatroszczyć się też o organizację czasu swoim podopiecznym. Zastanawiasz się, jak spędzać czas z seniorem? Oto kilka propozycji!

Jeśli interesujesz się pracą w Niemczech, pod tym adresem https://laxocare.pl/oferty/ znajdziesz korzystne oferty pracy jako opiekunka osób starszych. Pozyskasz tam kompendium wiedzy dotyczące obowiązków na stanowisku pracy opiekunki, zatrudnienia i zarobków, a nawet diety czy pielęgnacji szczególnie wrażliwej skóry seniora.

Spędzanie czasu z seniorem – zaufanie i zrozumienie to podstawa!

Najważniejsze w pracy opiekunki osoby starszej jest nawiązanie kontaktu i zdobycie zaufania seniora. Wtedy współpraca będzie przebiegała pomyślnie i z szacunkiem dla obu stron. Należy wykazać się empatią, zrozumieniem dla osoby chorej na demencję czy z ograniczoną zdolnością ruchu. W takich przypadkach nie możemy narzucać seniorowi aktywności, których nie będzie w stanie wykonać, ponieważ łatwo może się zdenerwować. Nie zmuszaj swojego pacjenta do rozrywek, których nie lubi albo nie ma ochoty realizować, zostaw mu przestrzeń i uszanuj spokój.

Aktywność fizyczna

W każdym wieku ruch odpowiada za dobre zdrowie. Pracując jako opiekunka musisz mieć na uwadze wszelkie schorzenia i poziom sprawności osoby starszej. Zachęcanie do uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej będzie pozytywnie wpływało na poprawę koordynacji oraz odporności. Senior zyska też lepszy sen i samopoczucie. Warto wychodzić na częste spacery do lasu lub pobliskiego sklepu, a jeśli podopieczny jest energiczny możesz zaproponować mu wyprawę z kijkami do nordic walking. Świeże powietrze zawsze się sprawdza, ale gdy pada deszcz możecie zostać w domu i wykonywać ćwiczenia rozciągające czy pilates albo pojechać na basen. Dowiedz się czy w okolicy znajduje się siłownia albo szkoła tańca, która oferuje zajęcia grupowe dla seniorów. Może okazać się, że spotkania towarzyskie połączone ze sportem będą podobały się najbardziej.

Codzienne obowiązki

Aktywizuj seniora do wykonywania prostych obowiązków. Jeśli czuje się na siłach może samodzielnie pościelić łóżko. W trakcie kąpieli czy ubierania się również może wykonywać niektóre czynności samemu. Kiedy nie będzie w stanie czegoś zrobić, wtedy pomagasz.

Gry

Gry planszowe czy karciane wpływają na koncentrację, pamięć oraz opóźniają proces starzenia się mózgu. Tutaj możliwości jest wiele, a każda zabawa będzie stymulowała szare komórki do prawidłowego funkcjonowania. Chińczyk, Scrabble, Monopoly, układanie puzzli, memory, kalambury, państwa-miasta i tak w nieskończoność… mnogość i zróżnicowanie gier pozwoli ci zaobserwować,  w którą z nich senior gra najchętniej oraz zapobiegnie nudzie i rutynie w ciągu dnia. Poziom gier dobieraj do sprawności intelektualnej pacjenta. Jest XXI wiek, więc śmiało możesz wprowadzić gry komputerowe, może oboje nauczycie się czegoś nowego 😉

Wspólne gotowanie

Od czasu do czasu możesz przekonać seniora do wspólnego spędzenia czasu w kuchni. Już od was będzie zależało czy ugotujecie obiad, czy upieczecie ciasto lub przygotujecie przyjęcie dla znajomych i rodziny. To dobra okazja, żeby dowiedzieć się czegoś o kuchni i kulturze niemieckiej, ty wtedy możesz opowiedzieć o tradycyjnej kuchni polskiej i zaproponować zrobienie polskiego dania następnym razem. Podczas gotowania osoba starsza będzie czuła się odpowiedzialna i potrzebna, zyskując przy tym dobry nastrój.

Zorganizuj spotkanie towarzyskie

Kontakt z innymi ludźmi jest bardzo ważny, dobrze działa na poczucie wartości, pozwala się zrelaksować. Motywuj do wyjścia z domu, do spotkania ze znajomymi czy rodziną. Rozmowa także jest kluczowym czynnikiem rozgrzewającym procesy myślowe do działania. Jeśli twój podopieczny nie ma bliskiej osoby, zachęcaj go do kontaktu z rówieśnikami podczas spaceru albo z pracownikami sklepu czy innych instytucji, do których uczęszczacie.

Czytanie

Jeśli widzisz, że senior lubi czytać książki albo gazety możesz zapytać, jakie gatunki preferuje i wypożyczać je cyklicznie w bibliotece. Osoba starsza nie zawsze jest w stanie utrzymać książki w rękach, wtedy możesz czytać na głos.

Pielęgnacja roślin doniczkowych/ praca w ogrodzie

Z pracą w ogrodzie należy uważać i dostosować ją do możliwości seniora. Nie może obciążać kręgosłupa, ale czynności, takie jak grabienie liści czy podlewanie roślin nie powinny zaszkodzić przy ich odpowiednim natężeniu. Aktywność ta dotleni organizm i rozrusza wszystkie mięśnie. Gdy senior nie posiada ogrodu, możecie zająć się przesadzaniem kwiatów czy domową uprawą roślin. Rozluźni to mięśnie dłoni, a piękno kwiatów na pewno poprawi humor starszej osobie.

Robótki ręczne

Szycie, robienie na drutach, wyplatanie makram, składanie orgiami to kolejna odprężająca baza pomysłów, która działa też profilaktycznie na motorykę małą. Jeśli senior ma artystyczną duszę i ochotę na misterną pracę, to ta zabawa wypełni wam czas na kilka godzin. Wystarczy wykazać się odrobiną kreatywności.

Ćwiczenie pamięci

Codzienne rozmowy są istotnym elementem w pracy opiekunki. Pozwalają stworzyć więź i zbudować zaufanie pacjenta. Dobrym sposobem na ćwiczenie pamięci seniora będą rozmowy o tym, czym się zajmował, o rodzinie, na przykład podczas oglądania albumów ze zdjęciami z młodości. Możecie także rozwiązywać krzyżówki, sudoku lub inne łamigłówki poprawiające koncentrację i pracę mózgu.

 

Nauka

Pomysłem na przełamanie lodów, w przypadku twojej pierwszej pracy w Niemczech jako opiekunki będzie zaproponowanie seniorowi nauki kilku zwrotów w języku polskim. Dzień dobry. Jak się masz? Jak się czujesz? Jak minął dzień? To miłe akcenty, które wprowadzą przyjazną atmosferę między wami. Z czasem, kiedy lepiej się poznacie możesz wdrożyć proste zdania, które ułatwią ci komunikację, gdy masz trudności w zrozumieniu komunikatu po niemiecku, na przykład: jestem głodny, chcę pić. Jeśli seniorowi spodoba się nauka nowych słówek będzie miał z tego podwójną korzyść – sympatycznie spędzony czas oraz dawkę wysiłku intelektualnego.

 

Previous ArticleNext Article
rter-links.com mizrachi.com eonlinemall.com