Dom i Wnętrze

Jak czyścić okleiny drewniane.

Pewnego dnia każda gospodyni domowa spotyka się z problemem czyszczenia mebli. Często wydaje się, że nie ma sposobu na osiągnięcie gładkiej i błyszczącej powierzchni, której nie zakłócałyby smugi i zabrudzenia. Szczególnie kłopotliwe w tej kwestii mogą być okleiny drewniane. Rodzi się więc pytanie: jak czyścić meble, aby osiągnąć zamierzony efekt i ich nie zniszczyć.

PREPARATY CHEMICZNE

Wydaje się, że najprostszym sposobem będzie wybranie się do sklepu i zakupienie odpowiednich preparatów. Należy przy tym pamiętać, ż niektóre okleiny drewniane wyjątkowo źle reagują ze związkami chemicznymi. Dlatego przed zakupem sprayów czyszczących warto zapoznać się z ich składem i upewnić się, że nie zniszczą one umeblowania mieszkania. Szczególnie warto unikać produktów zawierających alkohol metylowy lub metyksoizopropanol. Te związki chemiczne są silnie toksyczne i przy długotrwałym stosowaniu potrafią poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu mieszkańców domu w którym są stosowane.

A MOŻE BY TAK DOMOWYM SPOSOBEM

Jeśli ktoś jest zdecydowanym przeciwnikiem preparatów chemicznych to powinien zastanowić się nad zastosowaniem jednego z setek domowych sposobów na czyszczenie oklein drewnianych. Należy przy tym zwracać uwagę na źródło z którego wzięto dany sposób i kierować się zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych gaf mogących uszkodzić meble. Jednymi z najbardziej znanych i najbezpieczniejszych domowych sposobów na czyszczenie mebli jest używanie esencji czarnej herbaty lub oliwki dla dzieci. Niezależnie od tego, którą substancję się stosuje, należy rozcierać je na powierzchni za pomocą miękkiej szmatki aż do jej wchłonięcia.
Proces wcierania należy powtarzać, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Innym bezpiecznym domowym sposobem na czyszczenie mebli z okleinami drewnianymi jest wywar z cukru pudru, wosku pszczelego i ciepłego piwa. Wywar należy rozetrzeć na powierzchni i pozostawić okleinę do wyschnięcia. Aby nadać meblom połysk należy wypolerować je suchą szmatkę. W przypadku tej metody problemem może być specyficzny zapach mieszanki, który wielu ludzi może identyfikować jako nieprzyjemny. Warto więc zainwestować w odświeżacze powietrze i pochłaniacze nieprzyjemnych aromatów.
Decydując się na własnoręczne czyszczenie oklein drewnianych należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli jakaś metoda brzmi podejrzanie lepiej będzie jej nie stosować. W razie wpadki można narazić się na duże koszty związane z koniecznością remontu lub nawet wymiany umeblowania mieszkania.

Previous ArticleNext Article