Dom i Wnętrze

Czyszczenie i mycie elewacji: sposoby na różne zabrudzenia

bricks-459299_1280Utrzymywanie czystości w otoczeniu nie zawsze wymaga codziennego zaangażowania. Niektóre powierzchnie, takie jak elewacje, wystarczy czyścić raz na kilka lat – w zależności od tego, jakie panują wokół warunki (klimatyczne, ale też związane z natężeniem ruchu, stężeniem smogu i innych zanieczyszczeń w powietrzu itp.), oraz jaka jest struktura powierzchni. Im bardziej porowata elewacja, tym częściej będzie konieczne mycie elewacji. Również sposoby czyszczenia muszą być dopasowane zarówno do podłoża, jak i rodzaju zabrudzenia. Gładsze powierzchnie cechuje dużo mniejsza podatność na osadzanie się zanieczyszczeń.

Różnorodne metody oczyszczania budynków

Przed podjęciem jakichkolwiek działań w zakresie czyszczenia elewacji konieczne jest stwierdzenie, jakiego typu zabrudzenia się na niej znajdują. Kurz czy brud wynikające z bliskiego sąsiedztwa ośrodków przemysłowych bądź też wysokiego natężenia ruchu drogowego wymagają innego typu postępowania niż np. plamy na klinkierze czy nalot o zielonej barwie. Niektóre sposoby na czyszczenie możemy wdrożyć samodzielnie, jednak zdecydowana większość wymaga interwencji specjalistów. Jak czyścić elewację w poszczególnych przypadkach? O tym poniżej.

* Oczyszczanie tynków z zabrudzeń o szarym zabarwieniu

Często wybieranym, z uwagi na niską cenę, pozostaje tynk cienkowarstwowy i mineralny. Niestety jest on bardzo podatny na zabrudzenia, i to w każdym niemal typie struktury. Dużą zaletą tego typu powierzchni jest jednak fakt, iż z łatwością można ją oczyścić, nawet przy pomocy zwyczajnej wody, małoinwazyjnych (a więc pozbawionych rozpuszczalników w składzie) środków myjących oraz szczotek. Ważne jest tylko, by zachować ostrożność i nie stosować żadnej z metod szorowania zbyt intensywnie, ponieważ może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń elewacji. Należy też zadbać o temperaturę wody, bowiem gdy jest ona zbyt wysoka może generować odkształcenia w strukturze elewacji. Myjki ciśnieniowe niejako eliminują ten problem, szczególnie, gdyż posiadają system regulacji siły strumienia wody oraz różne rodzaje dysz.

* Oczyszczanie elewacji ceglanej

W większości przypadków wskazane jest w takich wypadkach czyszczenie bez używania chemikaliów czy wody, a jedynie mechanicznych sposobów. Na rynku można znaleźć mnóstwo firm specjalizujących się w piaskowaniu, które nie stanowi skomplikowanego procesu, jednak wymaga fachowej wiedzy. Na ogół wykorzystywana jest woda (naturalnie pod ciśnieniem) z domieszką materiałów ściernych (głównie organicznego pochodzenia).

* Czyszczenie elewacji z zielonego nalotu…

Na ogół takowy nalot jest powodowany przez nadmierną aktywność glonów oraz grzybów wynikającą z wysokiego zawilgocenia powierzchni bądź otoczenia. Można się go jednak pozbyć, i to niemal bez wysiłku. Konieczne jest regularne konserwowanie powierzchni i używanie preparatów biobójczych, niemniej jednak – efektem końcowym jest czysta, pozbawiona niechcianych „lokatorów” elewacja. Warte zastosowania są również impregnaty (uniwersalne pasujące do każdego typu powierzchni).

* Czyszczenie białych wykwitów na elewacji

Jest to głównie problem właścicieli budynków, w których wykończeniu zastosowano klinkier. Podstawowym działaniem jest zastosowanie szczotki – niemniej – warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi skutkami dla zdrowia. Gdy elewacja zostanie już wyczyszczona można nałożyć pleśniobójczy preparat. Zabezpieczy on powierzchnię przed rozrostem grzybów, ale też będzie stanowił dobrej klasy impregnat. Niezależnie od sposobu czyszczenia elewacji czy też jej zabezpieczania, należy pamiętać, że ów proces musi być cyklicznie powtarzany.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/czy-trzeba-wozic-dowod-rejestracyjny/ https://dowiedz-sie.com.pl/przemyslowa-rewolucja-we-wnetrzach-sekrety-stylu-loftowego/ https://motulinka.com/kp/poduszka-do-karmienia/