Ciekawe

Co trzeba wziąć ze sobą na wycieczkę skiturową?

Wycieczki skiturowe to stosunkowo nowa forma aktywności. Polega na tym, że narciarz poruszając się poza wyznaczonym szlakiem podchodzi pod szczyt, a następnie z niego zjeżdża. Brzmi prosto? Wcale takie nie jest. Profesjonalny skitur wymaga specjalistycznego sprzętu. Bez niego, podejście pod górę może okazać się niemożliwe.

Wiązania i buty

Podstawą na wycieczce skiturowej są dobre wiązania i buty narciarskie. Muszą być wygodne i niezbyt ciężkie. Buty do skituru są bardziej miękkie niż klasyczne buty przeznaczone do narciarstwa zjazdowego. Trudno wyobrazić sobie kilkugodzinną przechadzkę w klasycznym obuwiu narciarskim… a przecież taki spacer to element każdej wycieczki skiturowej.

Wiązania do butów skiturowych mają funkcję szybkiego uwalniania pięty podczas podejścia do góry oraz szybkiego jej zablokowania – do zjazdu. Wybierając zapięcia dla siebie, należy koniecznie upewnić się, że są one kompatybilne do posiadanych butów.

Narty i foki

Wycieczki skiturowe nie mogłyby odbyć się bez dobrze dobranych nart. Amatorzy mogą zaczynać od zwykłych modeli, ale na dłuższą metę nie jest to praktyczne ani wygodne.

Prawdziwe narty do skituru są zdecydowanie lżejsze niż tradycyjne deski. Ułatwia to podchodzenie w nich pod górę. Alternatywą dla nich są narty do freeride-u. Są cięższe, ale też bardziej masywne i solidne. Zjazd na nich jest wygodniejszy i może też być szybszy.

Udając się na wycieczkę skiturową nie można zapominać o fokach. Jest to pasek materiału, który zwiększa tarcie nart o śnieg. Dzięki nim, narciarz może poruszać się nartami pod górę i nie obsuwać się. Tradycyjnie, foki były wykonywane ze skóry lisa lub właśnie foki. Obecnie są to materiały syntetyczne, przy produkcji których nie ucierpiało żadne zwierzę.

Odzież i plecak

Nigdy nie należy wybierać się na wycieczkę skiturową bez właściwego wyposażenia. Koniecznie należy pamiętać o dopasowanej, ciepłej odzieży. Jak każda odzież narciarska, musi ona zapewniać prawidłową temperaturę ciała oraz ochronę przed wilgocią. Równocześnie, musi ona pozwalać na pełną swobodę ruchów narciarza. Pod ubranie warto założyć bieliznę termoaktywną.

Niezbędny jest też plecak. Powinno się zapakować do niego wysokokaloryczne przekąski oraz napój. Warto też mieć telefon, który pozwoli na ewentualne wezwanie pomocy. Wybierając plecak na wycieczkę skiturową, należy sprawdzić czy posiada on tamy do nart. Jest to specjalny rodzaj zapięcia, dzięki któremu narty można przymocować do plecaka i wnieść pod górę we względnie komfortowych warunkach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wycieczki skiturowe.

Previous ArticleNext Article