Szybkie pożyczki internetowe szturmem zdobywają rynek. To niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki „na już” oraz dla tych, którzy nie bardzo mogą liczyć na przychylność banków. Jak jednak zaciągnąć pożyczkę, by nie wpędzić się jednocześnie w finansowe tarapaty?
Po pierwsze – sprawdzić wiarygodność firmy
Jak przyciągnąć do siebie klienta? Dobrą reklamą. Chwytliwe slogany w rodzaju „zero opłat” zawsze zwracają uwagę, ale w żadnym razie nie powinny uśpić zdrowego rozsądku. Na rynku można znaleźć pożyczki bardzo tanie i jednocześnie bezpieczne, ale są też niestety oferty mające na celu wyłącznie finansowe oszustwo. Jak zatem rozpoznać uczciwego pożyczkodawcę? Najprostszy sposób to porównywarki pożyczek, czyli internetowe rankingi produktów finansowych, np. pod adresem http://lowcachwilowek.pl/chwilowka-online/. Plusem takiego rozwiązania jest pewność, że ocenie poddawane są wyłącznie bezpieczne pożyczki rzetelnych firm. Każda taka porównywarka szybkich pożyczek podaje dokładne informacje o firmach, czyli adres, NIP, REGON, KRS, telefon kontaktowy, do tego opisane są zasady, na jakich udzielane są pożyczki. Wszystko jest jasne i podane w sposób przystępny dla klienta.
Po drugie – obliczyć koszt pożyczki
Większość pożyczek wiąże się z określonymi kosztami. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana, do tego rzadko kiedy jest to jedna opłata, najczęściej na koszt pożyczki składa się oprocentowanie, prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie, etc. Firmy pożyczkowe mogą dowolnie naliczać te opłaty, byle tylko całkowity koszt pożyczki nie przekraczał ustawowych limitów. Ta złożoność opłat bywa bardzo myląca, bo jeśli w ogłoszeniu wyróżnia się tylko niskie oprocentowanie, a nie ma ani słowa o drogim ubezpieczeniu, klient może zaciągnąć kosztowną pożyczkę w przeświadczeniu, że korzysta z promocyjnej oferty. Dlatego uczciwe firmy podają zawsze wskaźnik RRSO, parametr, który uwzględnia wszystkie opłaty i koszty dodatkowe – znając RRSO wiadomo dokładnie, ile się zapłaci za wybraną pożyczkę i nie ma żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Innymi słowy, jedyne darmowe pożyczki to te, które mają RRSO 0%, pamiętać jednak trzeba, że zero opłat dotyczy wyłącznie podstawowego okresu spłaty zadłużenia, po przekroczeniu tego terminu firma pożyczkowa będzie już naliczać odsetki.
Po trzecie – czytać umowy
Chwilówka online zaciągana jest błyskawicznie, ale całkowicie z formalności zwolniona nie jest. Pożyczkodawca zawsze daje do podpisania umowę, potwierdzającą zawarcie finansowej transakcji. Umowa powinna dokładnie precyzować, ile i na jak długo firma pożyczyła pieniądze, na jakich warunkach ma przebiegać spłata, co grozi za niedotrzymanie tych warunków. Umowy są często do siebie podobne, ale to absolutnie nie zwalnia klienta z obowiązku jej przeczytania. Co więcej, jeżeli jakikolwiek paragraf umowy budzi wątpliwości lub wydaje się niezgodny z przepisami, należy to wyjaśnić. Dobre firmy pożyczkowe zapewniają specjalną infolinię, prowadzą czaty z klientami lub odpowiadają na pytania drogą mailową, gdy więc pożyczkodawca nie kwapi się do tego, by niejasności wytłumaczyć, lepiej zainteresować się inną ofertą.