Zdrowie i Uroda

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek do jedna z najczęstszych chorób alergicznych oczu XXI wieku. Tak, jak w przypadku innych tego typu schorzeń, pojawia się na skutek uczulenia na alergeny. Przykładami substancji uczulających mogą być pyłki kwiatowe drzew, krzewów i innych roślin, sierść zwierząt, złuszczony naskórek, wydzieliny zwierząt etc. Zależnie od alergenów możemy wyróżnić objawy stałe, takie, które utrzymują się przez cały rok oraz sezonowe, np. spowodowane wiosennym pyleniem. Duży problem stanowi uczulenie na kurz oraz roztocza występujące w domu. Wtedy też, osoba chora musi ze wzmożoną częstotliwością dbać o czystość mieszkania, zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego.
Alergiczne zapalenie spojówek to dolegliwość, która dotyka również pracowników, którzy, na co dzień przebywają w niesprzyjającym środowisku. W tym przypadku mówimy o alergenach zawodowych. Zaliczamy do nich np. różnego rodzaju metale, barwniki, leki, sierść oraz wydzieliny zwierząt, enzymy roślinne, pyły etc. Po czym poznać, że cierpimy właśnie na tą chorobę? Alergia spojówek jest bardzo łatwa do rozpoznania. Objawy mogą utrzymywać się sezonowo bądź ciągle. Osoba zmagająca się z alergicznym zapaleniem spojówek męczy się z uciążliwym świądem oczu, przekrwieniem spojówek oraz nadmiernym łzawieniem. W większości przypadków objawom tym towarzyszy również wodnisty katar, kichanie oraz swędzenie w nosie. W przypadku ostrego alergicznego zapalenia spojówek dochodzi do silnego obrzęku spojówek i łzawienia, które umożliwia patrzenie. Wbrew temu, co większość z nas uważa, alergia całoroczna przebiega znacznie łagodniej aniżeli sezonowa. Osoba chora wcale nie musi odczuwać ciągłego świądu. Objawy mogą pojawiać się okresowo, zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniu z alergenem.
Jeżeli zauważymy u siebie powyższe objawy, winniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeżeli nie możemy zdefiniować, co wywołuje u nas alergie, niezbędne jest wykonanie odpowiednich testów skórnych. Postawienie diagnozy jest utrudnione, gdy chory cierpi na ostrą reakcje alergiczną spojówek. Wtedy niezbędny jest kontakt z okulistą.
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek jest stosunkowo proste. Zazwyczaj wystarczy profilaktyka. Warto również przepłukiwać oczy w celu wypłukania alergenów np. pyłków. Lekarz może również przepisać nam leki przeciwalergiczne doustne oraz miejscowe. W większości przypadków są one dostępne tylko na receptę.
Sposoby na alergiczne zapalenie spojówek więcej tutaj: http://www.langsteiner.eu/pl/alergie/pieczenie-pod-powiekami-czyli-alergiczne-zapalenie-spojowek/

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje .pl micro.pl