Turystyka

Alentejo – Portugalia, jakiej nie znacie

alentejoAlentejo (czytaj: ɐlẽˈtɛʒu, nazwa wzięła się ze zbitki além i Tejo, czyli „za Tagiem”, nie, nie tym tagiem) to mniej znany i nie tak popularny turystycznie jak chociażby Algarve region Portugalii, ale ma naprawdę sporo do zaoferowania. Kto wie, czy nie więcej, niż lepiej rozreklamowane części tego pięknego kraju.
Dlaczego warto wybrać się właśnie do Alentejo w trakcie wycieczki po Portugalii? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Po pierwsze: krajobraz – Alentejo to z jednej strony równinne tereny pokryte gajami oliwnymi, zagajnikami dębu korkowego i złocistymi polami, a z drugiej piękne i niezatłoczone plaże, na których można się w spokoju cieszyć urokiem oceanicznej bryzy. Co więcej? Proszę się nie obawiać, lista będzie długa.
Kolejny powód można zamknąć w kilku słowach: wino, sery, wędzone szynki i kiełbasy. Z serów godne uwagi są zwłaszcza: Queijo Serpa, Queijo de Évora i Queijo de Nisa. Z win zachwycają wina regionalne oznaczone jako Vinho do Alentejo i Vinho do Redondo, a szynka to przede wszystkim presunto – trochę podobne do hiszpańskiego jamón lub włoskiego prosciutto crudo. Godne uwagi są także miody i oliwy. Warto wiedzieć, że na wszystkich produktach regionalnych znajdziemy napis „denominação de origem protegida” bądź “denominação de origem controlada”, a w przypadku win także Alentejano VR – Vinho Regional. Tylko wtedy mamy pewność, że to, co kupujemy jest rzeczywiście produktem regionalnym wyprodukowanym w regionie Alentejo.
Alentejo to także zabytki. W Évorze znajdziemy dobrze zachowane ruiny świątyni z czasów rzymskich poświęconej według różnych hipotez albo Dianie, albo Jowiszowi, oraz katedrę – Sé Catedral de Évora, której budowa zaczęła się w 1186. Właśnie w tej katedrze Vasco da Gama poświęcił proporce przed wyprawą do Indii. Proponujemy także odwiedzić Capela dos Ossos w kościele św. Franciszka (Igreja de São Francisco), czyli „kaplicę kości”, której ściany zostały pokryte kośćmi ponad 5 tysięcy mnichów. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1986 roku. A Évora to bynajmniej nie jedyne miejsce godne uwagi miejsce dla pasjonatów zabytków – zwiedzić można zjawiskowe zamki, które rozsiane są po całym regionie: Castelo de Beja, Castelo de Marvão czy  Castelo de Estremoz. Moglibyśmy tak ciągnąć w nieskończoność, ale zakończymy w tym miejscu, bo o pięknie Alentejo najlepiej przekonać się na własną rękę.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/gdzie-jest-numer-karty-pojazdu/ https://motulinka.com/kp/kokony/ https://glremoved1myperfectwords.gamerlaunch.com/users/blog/6544960/2303740/babystuff-sklep-dzieciecy/?gid=583210