Modulor to pojęcie związane z historią architektury XX wieku – warte przypomnienia i odświeżenia. Wyraża on postęp, jaki dokonał się w budowaniu i w myśleniu o tworzeniu miejsca do życia. W pewnym sensie to pojęcie określa zwrot w myśli architektonicznej, który zdecydował o naszym obecnym stylu mieszkania. Nadal nawiązujemy do ówczesnego podejścia do budowania.
Le Corbusier i szkoła nowoczesnego budowania
Trudno sobie wyobrazić przemiany na wielką skalę, jakie miały miejsce w dwudziestowiecznej architekturze i budownictwie, bez postaci francuskiego architekta szwajcarskiego pochodzenia – Le Corbusiera. Ten genialny twórca zrewolucjonizował myślenie o budynku, jego formie i funkcjach. W swoich działaniach wpisywał się w szerszy nurt konstruktywizmu i funkcjonalizmu.
Modulory
Le Corbusier podkreślał w swoich projektach oraz tekstach teoretycznych funkcjonalny aspekt architektury. Głównym zadaniem budynków było sprzyjanie odpoczynkowi i pracy, zapewnianie jak najlepszych warunków do życia. Wiązało się to z wprowadzeniem jednostki proporcji, czyli modulora.
Wielkość tej wprowadzonej przez Le Corbusiera jednostki równała się przeciętnej wysokości człowieka z podniesioną ręką. W odniesieniu do modulora został stworzony w Marsylii w latach 1946-1952 budynek mieszkalny dla ok. 1600 mieszkańców. W ten oto sposób teoria przekształciła się w praktykę i nabrała konkretnych kształtów.
Budownictwo XXI wieku
W dzisiejszych czasach nadal korzystamy z osiągnieć Le Corbusiera. Także ze stworzonych przez niego podstaw teoretycznych i formalnych. Budowanie w duchu konstruktywizmu i funkcjonalizmu na wielką skalę dokonuje się m.in. dzięki nowoczesnym technologiom, rozwiązaniom i sprzętom. Sprawną pracę na budowie gwarantują na przykład nowoczesne pompobetonowozy zaopatrzone w węże do przesyłu betonu.