Wygodne i ergonomiczne stanowisko pracy to podstawa, dlatego właśnie tak ważny jest wybór odpowiednich mebli. Postawą w projektowaniu miejsca do pracy jest właściwie dobrany fotel biurowy, bez tego narażamy się nie tylko na utrudniające pracę niewygody, ale przede wszystkim na poważne problemy z kręgosłupem i bóle spowodowane nieprawidłową postawą.
Fotel biurowy powinniśmy wybierać według kilku podstawowych, jakkolwiek bardzo istotnych, kryteriów. Bez ich spełnienia stanowisko pracy jest nie tylko nieergonomiczne, a wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszyscy wiemy, że schorzenia kręgosłupa stały się praktycznie chorobą cywilizacyjną, a że lepiej zapobiegać niż leczyć, postawmy na ergonomiczny i wygodny fotel, dzięki któremu praca stanie się przyjemnością, a nie mordęgą.
Regulacja fotela
Fotel przede wszystkim powinien być wyposażony w możliwość regulacji przynajmniej na kilku płaszczyznach. Zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas krzesło można dopasować pod względem wysokości i odchylenia oparcia (zarówno do przodu jak i do tyłu). Nie zaszkodzą również regulowane podłokietniki i zagłówek.
Wyprofilowanie i materiały
Fotel przeznaczony do pracy nie może być ani za twardy, ani za miękki – na obydwu niewygodnie się siedzi. Najlepsze są fotele wykonane z materiałów, które dopasowują się do kształtu pleców i stanowią dla nich stabilne wsparcie. Wyprofilowany powinien być tak, by wygodnie można było się oprzeć (radzimy zwrócić uwagę na wygodne i regulowane podłokietniki – dużo osób, niestety, o nich zapomina). Dodatkowo część fotela znajdująca się za plecami powinna mieć kształt, który jest wsparciem dla kręgosłupa, a nie wygina go w niekomfortowe esy-floresy.
Nie sprawdzają się w fotelach biurowych ciężkie materiały, które wchłaniają pot. Nikt nie lubi, gdy fotel przykleja się do jego skóry. Jeśli mamy wystarczającą ilość środków finansowych, wybierzmy fotele skórzane, jeśli chcemy trochę oszczędzić, równie dobrym rozwiązaniem będą fotele, które część przylegającą do pleców wykonaną mają z przewiewnej siateczki.
Na sam koniec wyjaśnienie: na obrazku przedstawiono mebel, który może i jest ładny, ale absolutnie nie nadaje się do pracy w większym wymiarze godzin. Niestety.
Dom i Wnętrze
Fotel biurowy – poradnik kupującego
Previous ArticleNiemiecki w Łodzi