Ciekawe

Podpory do przyczep – nowe czy używane?

Pomimo tego, że karawaning w Polsce zdobywa z każdym rokiem na popularności, to w polskich realiach rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na nowe przyczepy kempingowe skupiając się przeważnie na rynku używanych przyczep kempingowych. Czy w przypadku uszkodzenia podpory, warto stawiać na nowe produkty czy wystarczy tańsza podpora z rynku wtórnego?

Tani sposób na świat?

Bardzo wiele osób traktuje karawaning jako jedną z najtańszych form podróżowania po świecie uznając, że koszty pobytu na kempingach są wielokrotnie niższe niż koszty wynajęcia kwatery czy apartamentu w danej lokalizacji dla konkretnej liczby osób. O ile jednak w większości przypadków mamy do czynienia z taką sytuacją po porównaniu kosztów pobytu na kempingu, a w apartamencie, to sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli podliczmy koszty dojazdu na miejsce z przyczepą kempingową zwiększającą spalanie ciągnącego ją pojazdu oraz konieczność samego zakupu przyczepy kempingowej. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż nowe przyczepy kempingowe potrafią kosztować setki tysięcy złotych i nie jest to nadzwyczajna cena za dom na kółkach.

Podpory do przyczep – uszkodzenie

Jednym z najczęstszych uszkodzeń w kilkuletnich przyczepach jest uszkodzenie podpory stabilizującej i pozwalającej na wypoziomowanie przyczepy. Użytkowanie przyczepy kempingowej z uszkodzoną podporą jest nie tylko stosunkowo niewygodne dla użytkownika, ale może być również niebezpieczne dla samej przyczepy, w której wszystkie naciski oraz naprężenia będą rozkładały się w zupełnie inny sposób. O ile w przyczepach stanowiących stałą konstrukcję na bazie laminatu delikatne wykrzywienie konstrukcji nie stanowiło problemu dla zachowania szczelności przyczepy, tak w przypadku najnowszych przyczep kempingowych może to być zasadniczy problem.

Podpory – nowe czy używane?

Nowe podpory do przyczep to wydatek przeważnie kilkuset złotych za sztukę. Czy jednak zawsze jest to uzasadnione okolicznościami? O ile w przypadku nowych przyczep z pewnością warto zainwestować w nowe podpory i mieć pewność ich poprawnego działania oraz dwuletnią gwarancję na nowy produkt, tak w przypadku przyczep kilkuletnich może to być nie tylko nieuzasadnione względami ekonomicznymi, ale również ewentualna koniecznością przeróbek punktów mocowań danej podpory. Producenci przez ostatnie lata aktywnie pracują nad poprawieniem stabilności przyczep kempingowych, a tym samym unowocześniają również same podpory, które w najnowszych wersjach dostępnych w sklepach karawaningowych mogą po prostu nie pasować do przyczep starszych niż kilkuletnie.
Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer

Previous ArticleNext Article
https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ yfine.pl Industrialny dębowy stół do salonu