Dom i Wnętrze

Jakie możliwości dają prefabrykaty?

Jeśli zależy nam na szybkim wybudowaniu się, to warto wziąć pod uwagę nowoczesne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, jakim są prefabrykaty z betonu. W wielu krajach europejskich już od dawna stawia się na technologię domów prefabrykowanych. Czy rzeczywiście warto w nią zainwestować?

Prefabrykaty z betonu – na co możemy liczyć?

W porównaniu z kosztem budowy domu murowanego prefabrykaty z betonu są znacznie oszczędniejszą opcją. Cena jest tutaj uzależniona od kosztów zastosowanych materiałów budowlanych oraz czasu realizacji. Domy z prefabrykatów powstają bardzo szybko, gdyż zazwyczaj czas ten wynosi kilka czy kilkanaście tygodni. Na budowę są przywożone gotowe już moduły z otworami na okna i drzwi, które są na miejscu łączone gwoździami i metalowymi łącznikami. Tak więc dodatkowym plusem jest to, że można tą technologią stawiać dom o dowolnej porze roku, gdyż niesprzyjające warunki pogodowe nie będą miały wpływu na prace montażowe.
Do popularnych domów prefabrykowanych zalicza się budynki ze ścianami w konstrukcji szkieletowej, z keramzytobetonu, elementów żelbetowych, wzmacnianego PCV czy też płyt wiórkowo-cementowych.

Z czego buduje się domy modułowe?

Obecnie dostępnych jest wiele technologii, które umożliwiają wykonanie domu prefabrykowanego. W przypadku ścian keramzytobetonowych stosuje się elementy wykonane ze specjalnej mieszanki, a stropy są prefabrykowanych z płyt betonowych. Uzbrojenie instalacji elektrycznej jest już fabrycznie rozprowadzone. Wszystko to wpływa na znaczne przyśpieszenie budowy domu, tym bardziej jeśli korzysta się z usług sprawdzonych wykonawców. Można także skorzystać z kompleksowej oferty firmy, która zajmuje się produkcją elementów prefabrykowanych, dzięki czemu zajmie się dodatkowo ich zamontowaniem na placu budowy.
Oprócz prefabrykatów z betonu, mamy też prefabrykaty o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Między słupami nośnymi znajduje się wełna mineralna, która jest świetnym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Montaż takich elementów trwa zazwyczaj kilka dni, a ich przygotowanie zajmuje kilka tygodni. W przypadku prefabrykowanych murów z pustaków, mamy do dyspozycji ceramiczne pustaki z gotowymi otworami na drzwi oraz okna, które są dodatkowo ocieplane styropianem oraz tynkowane. Jeśli chodzi o stropy, to są one z półfabrykowanych płyt, a ściany działowe wykonuje się z popularnych płyt kartonowo gipsowych. Można spotkać także prefabrykaty, które imitują mur pruski. Ściany mają tutaj drewnianą konstrukcję szachulcową. Na zewnętrzną warstwę składają się drewniane belki, a między nimi znajduje się styropian z płytkami elewacyjnymi. W przypadku wewnętrznych ścian i stropów stosuje się drewnianą konstruuję szkieletową oraz płyty gipsowo-kartonowe.
Materiały do artykułu zostały przesłane przez firmę Fabud

Previous ArticleNext Article