Ciekawe

Egzekucja z nieruchomości – jak to wygląda w praktyce?

Zakupiłeś mieszkanie, zaciągając kredyt hipoteczny? Masz problem ze spłatą zobowiązania wobec banku? Obawiasz się licytacji mieszkania? Sprawdź, co musisz wiedzieć o egzekucji z nieruchomości.
Wzrost kursu franka szwajcarskiego spowodował, że wiele osób miało i wciąż ma problem ze spłatą zaciągniętego kredytu hipotecznego. W przypadku wielu właścicieli nieruchomości z hipoteką ustanowioną na rzecz banku straszy wizja zajęcia mieszkania i jego sprzedaży w drodze licytacji publicznej. Jeżeli obawiasz się takiego scenariusza, powinieneś wiedzieć, jak przebiega egzekucja z nieruchomości.

Najpierw zajęcie, potem wycena

Jeżeli bank wypowiedział ci kredyt hipoteczny i uzyskał wyrok sądu, na podstawie którego jesteś zobowiązany oddać mu pożyczoną kwotę wraz z odsetkami i dodatkowymi kosztami, to jego pracownicy mogą skierować wniosek do wybranego komornika sądowego. Przy wskazaniu egzekucji z nieruchomości, komornik będzie zobowiązany do jej zajęcia, przed skierowaniem do sądu wniosku o umieszczenie wzmianki o toczącej się egzekucji we właściwym dziale księgi wieczystej. Jako strona postępowania egzekucyjnego, masz obowiązek bycia informowanym o wszystkich podejmowanych czynnościach.
Zajęcie nieruchomości to pierwszy krok. Jeżeli wierzyciel (w tym wypadku bank) złoży wniosek o przeprowadzenie licytacji mieszkania, konieczne będzie wykonanie jego wyceny. Powołany musi zostać zatem biegły, który będzie w stanie przygotować stosowny dokument. Dopiero po zamknięciu tego etapu może zostać wyznaczony pierwszy termin licytacji.

Przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości trwa – spróbuj dogadać się z bankiem

Od momentu zajęcia nieruchomości do chwili jej sprzedaży w drodze publicznej licytacji mija co najmniej kilka miesięcy. Przez ten czas możesz rozmawiać z bankiem o spłacie zadłużenia lub podpisaniu nowej umowy kredytowej. Sprawdź również oferty innych banków działających na rynku. Do momentu licytacji masz czas, aby znaleźć alternatywne rozwiązanie i tym samym uratować swoją własność przed jej zbyciem przez komornika sądowego.
Po więcej polecamy zajrzeć na dom.pl/finanse-i-formalnosci/nieruchomosci-i-prawo

Previous ArticleNext Article